Které bylinky mohou pomoci při lupénce?
Lidé používali byliny k ošetřování kožních nemocí po staletí a nedávný výzkum podpořil myšlenku, že některé bylinné léčby mohou zlepšit symptomy psoriázy. Mnoho bylin může snížit zánět nebo zpomalit růst kožních buněk, což může pomoci při symptomech lupénky.
Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)
Mahonia aquifolium je kvetoucí rostlina, která pochází z mahonského keře. Také známé jako Oregon hrozny. Tato bylina byla v minulosti používána při léčbě zánětlivých stavů, včetně psoriázy. Obsahuje berberin, který může pomoci potlačit některé záněty, které způsobuje psoriáza.
Rostlina má také antiproliferační účinky, což znamená, že může zpomalit růst kožních buněk. Tato schopnost pomáhá s psoriázou, protože stav způsobuje, že kožní buňky se rozdělí příliš rychle, což vede k šupinaté pokožce a plaketám. Podle Národního centra pro zdraví (US) má Mahonia cesmínolistá jedny z nejsilnějších důkazů léčebných účinků ze všech bylin pro léčbu psoriázy.
Indigo naturalis
Indigo naturalis, také známá jako qing dai, je tradiční čínský bylinné lék, který lidé používají k léčbě kožních onemocnění. Výrobci jej extrahují z různých rostlin, včetně Baphicacanthus cusia.
Nedávné klinické studie naznačují, že léčba může pomoci při lupénce. Studie z roku 2017 poskytla 24 osobám s mírnou psoriázou indigo naturalis nebo placebo po dobu 8 týdnů. Po pokusu měli lidé ve skupině psoriázy významně méně příznaků než pacienti ve skupině s placebem.
Aloe Vera
Krémy a gely obsahující extrakt z rostliny Aloe vera mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Mohou pomoci uklidnit kůži a bojovat proti bakteriím, které by mohly způsobit infekci. Americký národní ústav pro zdraví uvádí, že existuje důkaz, že Aloe vera může pomoci s lupénkou, ačkoli méně důkazů než pro Mahonia aquifolium a indigo naturalis.
Systematické přezkoumání z roku 2017 naznačuje, že všechny tři bylinné léky byly nejúspěšnější pro léčení psoriázy. Ústav dodal, že je zapotřebí více důkazů, než je věda dokáže potvrdit jako účinnou léčbu tohoto onemocnění.
Nežádoucí účinky a rizika
Používání bylinných prostředků na pokožce může u některých lidí způsobit nežádoucí účinky, například:
- podráždění kůže
- otok
- svědění
- pálení
- bolest
Při použití esenciálního oleje je třeba předem olej zředit. Lidé mohou použít krémy obsahující byliny přímo na kůži, pokud výrobce doporučuje tuto metodu. Před použitím jakéhokoliv bylinného prostředku nejprve otestujte malé množství na pokožce, abyste zkontrolovali alergické reakce. Před použitím nového přírodního prostředku se raději poraďte s lékařem, neboť některé složky mohou reagovat s existujícími léky nebo ovlivnit specifické zdravotní stavy.
Na závěr
Lupénka je zánětlivý stav kůže. Neexistuje přímý lék, ale lidé mohou zmírnit příznaky léčbou a přírodními léky.
Existují určité důkazy, že tři byliny – Mahonia aquifolium, indigo naturalis a Aloe vera – mohou zlepšit symptomy psoriázy snížením zánětu nebo růstu kožních buněk. Účinnost léčby bude záviset na mnoha faktorech, jako je závažnost onemocnění nebo doba diagnózy.
Převzato: https://www.medicalnewstoday.com/articles/Which herbs can help with psoriasis?