Psoriáza postihuje přibližně 1 až 3 procenta lidí s HIV. Příznaky lupénky se mohou objevit ve všech stádiích infekce HIV. Medikace obou nemocí zároveň může výrazně zkomplikovat léčbu lupénky. V tomto článku zkoumáme vazbu mezi psoriázou a HIV a načrtneme dostupné léčebné postupy pro osoby s psoriázou související s HIV.
Souvislost mezi psoriázou a HIV
Pokroky v léčbě HIV, které lékaři nazývají antiretrovirovou terapií, znamená, že většina lidí s tímto virem má očekávanou délku života podobnou všeobecné populaci. Lidé s HIV jsou však stále náchylnější k rozvoji jiných nemocí a infekcí. Po začátku užívání antiretrovirových léků se u pacientů mohou vyvinout zánětlivé stavy, jako je psoriáza.
Lékaři nazývají tento typ stavu imunitní rekonstrukční zánětlivou odpovědí (IRIS). IRIS může postihnout až 20% lidí, kteří zahajují antiretrovirovou terapii. V případě psoriázy, silné antiretrovirové léčby a oslabeného imunitního systému způsobeného HIV, může tato kombinace komplikovat léčbu.
V jiných případech však může antiretrovirová léčba zlepšit symptomy psoriázy. Lidé mohou také zaznament kožní problémy jako obecný vedlejší účinek některých léků proti HIV.
Antiretrovirová terapie pro psoriázu
V mnoha případech mohou léky používané k léčbě HIV také zmírnit symptomy psoriázy. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Lancet Infectious Diseases, většina lidí s HIV a psoriázou uvidí zlepšení po nasazení antiretrovirové terapie.
Antiretrovirová terapie je zásadní pro všechny osoby s HIV. Léčba může:
- snížit příznaky HIV
- minimalizovat riziko OI a dalších komplikací
- zpomalit vývoj viru
- zabránit přenosu viru jiným lidem
Jakmile jsou hladiny viru v krvi člověka testem nedetekovatelné, přenos HIV je prostřednictvím sexuálního kontaktu nemožné.
Léčba psoriázy, pokud máte HIV
Léčba psoriázy u lidí s HIV může být pro zdravotníky náročná, protože některé léčebné postupy těžké psoriázy, známé jako systémová léčba, potlačují imunitní systém. Cokoli, co potlačuje imunitní systém, není optimální pro lidi s HIV. HIV sama osobě už potlačuje jejich imunitní systém a zvyšuje pravděpodobnost, že se nakazí infekcí. Revize stávajícího výzkumu o HIV a lupénce v roce 2018 však uvádí, že někteří lidé mohou dostávat systémovou léčbu, jako jsou:
- adalimumab
- cyclosporine
- etanercept
- infliximab
- methotrexate
- ustekinumab
Systémová léčba však není vhodná pro všechny. Každá osoba bude muset spolupracovat se svým zdravotníkem, aby našla nejlepší léčebný plán pro svou situaci.
Prevence lupénky při současné HIV pozitivitě
Lidé nemohou zabránit vzniku psoriázy, ale mohou zabránit šíření lupénky tím, že se budou snažit vyhnout nebo minimalizovat spouštěče. Vědci zatím zcela nerozumí tomu, proč se u lidí rozvíjí lupénka. Zatímco nejméně 10 procent lidí může mít geny zvyšující pravděpodobnost rozvinutí psoriázy, pouze u 2 až 3 procent se skutečně rozvine. Konkrétní spouštěče mohou aktivovat psoriázu u těch, kteří mají geny způsobující psoriázu. Snížení vystavení těmto spouštěčům může u některých jedinců snížit riziko lupénky, i když neexistuje žádný způsob, jak si být jist. U těch, kteří již psoriázou trpí, může vyhýbání se těmto spouštěčům alespoň snížit počet ložisek nebo zpomalit postup lupénky.
Spouštěče psoriázy mohou zahrnovat:
- alergie na jídlo
- nadměrné užívání alkoholu
- infekce, které oslabují imunitní systém, včetně bronchitidy a tonzilitídy
- nedostatek živin, jako je nedostatek vitaminu D
- poškození kůže, jako např. z kousnutí hmyzu, spálení sluncem
- kouření
- stres a úzkost
- užívání specifických léků, včetně léků na malárii, na vysoký krevní tlak a bipolární poruchy
- změny počasí
Změny životního stylu a domácí léky
Kromě vyhýbání se spouštěčům psoriázy, může snížit symptomy a zmírnit zdravotní potíže:
- aloe vera gel
- kokosový olej
- omega-3 doplňky
- denní hydratační krém
- vlažné koupele s koloidními ovesnými vločkami nebo Epsomovými solemi
Další kožní onemocnění související s HIV
- Kandidóza: Plicní infekce kůže, nehtů a sliznic.
- Kryptokokóza: Plicní infekce, která může postihnout kůži, kosti, plíce a močové cesty.
- Herpes simplex (HSV): virus, který způsobuje opakované vředy kolem úst nebo genitálií.
- Molluscum contagiosum: nakažlivé virové infekce, která způsobuje masově zbarvený hrbolky na kůži.
- Fotodermatitida: Zánětlivá onemocnění, při níž působí slunce, způsobuje vyrážky, puchýře nebo šupinatou pokožku.
- Prurigo nodularis: Stav, který způsobuje svědění a křeče na rukou a nohou.
- Kaposiho sarkom: rakovina, která se objevuje jako purpurové nebo černé kožní léze způsobené nádory v cévách.
Na závěr
Psoriáza a další kožní onemocnění jsou častější u lidí s HIV. S řádnou péčí a léčbou mohou ale lidé zvládat její symptomy. Ačkoli HIV může způsobovat větší komplikace při léčbě psoriázy, výzkum naznačuje, že většina lidí zaznamená zlepšení po použití antiretrovirové terapie. Domácí léky, krémy a změny životního stylu mohou také zmírnit příznaky.
V některých případech může lékař doporučit systémové léky, ale ve ne všech případech je to vhodné. Každý, kdo má obavy o svou kůži, by se měl nechat vyšetřit odborníkem a nechat stanovit diagnózu. Včasná intervence může zlepšit výhled a snížit riziko komplikací.